Čištění mincí

12. srpna 2008 v 9:44 | Robbie
Mnoho z došlých dotazů na které zodpovídám, se mimo jiné týkají čištění mincí. Jak správně vyčistit mince? Podívejme se společně na nejjednodužší čistící metody, které lze rychle použít v praxi bez nutnosti znalostí chemie a složitých postupů. Je však potřeba si uvědomit, že numismatik v praxi mince nečistí, ale pouze dočišťuje - např. pokud chce, aby stříbrné mince měly ve sbírce na pohled stejný barevný odstín bez patiny. Nejčastěji se setkáme s čištěním tří druhů
kovů, ze kterého jsou mince zhotoveny: měď, stříbro a zlato.
Měděné mince

Chemické označení a obecná zkratka v numismatice: Cu
Měď byla ve své době nejlevnějším mincovním kovem, proto byla využívána k ražbě nejmenších nominálů, mimo jiné zejména drobných krejcarových mincí od období Marie Teresie, se kterými se nejčastěji setkáváme. Tyto mince jsou obecně nejcitlivěší, jak na poškrábání, otisky prstů, tak na světlo a otěr, proto se s nimi zachází extrémně opatrně a čištění provádíme pouze přírodní metodou. Tyto mince nelze čistit chemicky - například zubní pastou, nebo citronovým koncentrátem - hrozí naprosté zničení mince. Měděné mince se vyloženě nečistí, pouze dočišťují od zbytků zelené měděnky, která na ně nepatří. Na krejcarech se po staletí tvoří nádherná rovnoměrná patina různých odstínů, od tmavé až po hnědočervenou, která se nesmí poškodit, jinak měděná mince získá nepříjemý zlatavý odlesk a ztrácí svou hodnotu.

*obr.: Ukázka různých barevných odstínů patiny na šestikrejcarech.

Pokud provádíte dočišťování, postačí Vám obyčejná vatová špejle, jejíž hlavičku namočíte v jedlém rostlinném oleji (na vaření) a potíráte zasažené místo na minci a měděnku jemně odstraňujte vatovou hlavičkou. Pokud chcete, aby obraz a detail měděné mince vystoupil, přidejte několik kapek na ubrousek a mezi prsty rozetřete ubrouskem po celém povrchu mince. Stačí jen několik kruhů po ploše mince, olej se zahřeje a detaily na minci vystoupí. Pozor však, ať neprodřete patinu až na nepříjemné lesklé místo, které by kazilo celkový obraz mince. Ač olej měděnou minci ošetřuje, při silném čištění se může prodřít patina až na lesklý povrch. Nakonec minci čistým ubrouskem řádně osušte. Pokud se rozhodnete čistit měděnou minci jako celek ponořenou do oleje, tato možnost se nevylučuje. Do ojelové lázně můžete minci ponořit i na několik hodin. Upozorňuji však, že pokud je mince znečištěná jen na některých místech, ne na celé ploše, olej minci vyčistí nerovnoměrně. To znamená, že některá místa na minci budou světlejší a některá tmavší. Může se tedy stát, že celkový obraz mince je již nenávratně poškozený. Mince po řádném očištění uložte nejlépe do plata, kde má mince dostatek vzduchu. Nevhodné k dlouhodobému uložení měděných mincí je volné vsunutí do plastové folie mincovního alba. Měd zde reaguje s plastovou folií a tato možnost je k dlouhodobému uložení mincí zcela nevhodná. Zalepení do papírového okénka a následné vsunutí do alba, je rovněž chybou, jelikož se zde měděné mince po čase "potí" a následně rovněž oxidují.

Stříbrné mince

Chemické označení a obecná zkratka v numismatice: Ag
Se stříbrem, jako s mincovním kovem se setkáváme nejčastěji. V minulosti, zejména ve středověku se ke stříbru přidávala měď a obsah stříbra v minci se takto ředil, proto se může stát, že i na stříbrné minci krejcarového období se můžete při intenzivním čištění pročistit až na měďěné zbarvení. Velmi důležitý je celkový obsah stříbrného kovu v jednotlivé ražbě, který je vždy rozdílný. Mince s obsahem Ag např. 900/1000 je kvalitní a měla by zcela odolávat vlivu čištění, nelze ji tedy při běžném zacházení nijak chemicky poškodit. Označení složení kovu 900/1000 znamená, že mince obsahuje 900 dílků stříbra a jen 100 dílků ostatního kovu (v minulosti nejčastěji měď, v moderní době je to nikl a hliník a jejich směsi). Mince s kvalitním obsahem stříbra jsou například zlatníky a pětikoruny Františka Josefa I., nebo 5 říšských marek z válečného období Třetí Říše. Označení obsahu a kvality mincovního kovu naleznete v každém katalogu daného období.
Pokud je obsah stříbra ve slitině větší než 500/1000, přítomnost mědi by se neměla barevně projevit, nicméně budeme s čištěním takových mincí zacházet velmi opatrně. U takzvaných billonových mincí, kde je obsah stříbra menší než 40% (400/1000) se tyto slitiny již více přibližují mědi, proto se zde s největší pravděpodobností barevná odlišnost projeví. Čištění takových mincí si tedy předem dobře rozmyslíme.

U kterých mincí musíte být velmi opatrní při čištění:
12 krejcar 1795, obsah stříbra 250/1000
7 krejcar 1802, obsah stříbra 250/1000
3 krejcar 1835 - 1848, obsah stříbra 344/1000
6 krejcar 1848 - 1849, obsah stříbra 427/1000
10 krejcar 1868 - 1872, obsah stříbra 400/1000

Dále u veškerých otřelých 3, 5, 10 a 20 krejcarů od Marie Teresie po Ferdinanda V.,hrozí při intenzivnějším čištění výstup měděné barvy v detailech. Na sbírkové stříbrné minci odstraňujeme nečistoty podle vkusu každého sběratele. Některým stříbrným mincím - narozdíl od měděných - sluší, když jsou vyčištěné i od tmavé patiny, zejména pokud hovoříme o moderní minci devatenáctého a dvacátého století. Pokud jde o středověké stříbrní ražby - pražské groše, denáry, brakteráty a krejcary ze 17. století, zde čištění obecně nedoporučuji, raději si vyhlédněte nějaký lepší kousek v pěkné kvalitě.

Nejjednodužším a nejdostupnějším způsobem jak bezpečně vyčistit stříbrné mince a stříbrné předměty je speciální čistidlo. Čistidlo je ve formě čisticí lázně, předměty je potřeba umístit do ponorného sítka a ponořit na několik minut do lázně přímo do nádobky. Roztok se nemusí nijak přelévat.Čisticí roztok rozpouští a odplavuje nánosy na stříbře a patinu, mince však ponechá v nejlepším stavu.

Balení obsahuje 200 ml čisticí lázně a ponorné sítko. Roztok se používáním nespotřebovává a vydrží na nespočet použití, minimálně 1-2 roky.
Čistící prostředek pouze za 180,- Kč, můžete zakoupit na www.metaldetectors.cz

Zlaté mince

Chemické označení a obecná zkratka v numismatice: Au
Zlato je odolný kov vůči nepříznivým vlivům prostředí, u zlatých mincí se tedy nesetkáme s patinou, či jiným nánosem přirozeně vzniklého tmavého povlaku na minci, tak jako to bývá u stříbra. Rovněž lze u zlata vyloučit výstupu jiného barevného odstínu při čištění, i když se do mincí přidává nejčastěji měď, protože mince . U zlatých ražeb se nejčastěji setkáme s ryzostí 900/1000, dále se zlatem dukátovým o ryzosti 986/1000 a u moderních zlatých mincí s ryzostí 999,9/1000. Proto při čištění nečistot nemůžeme prakticky nic pokazit.

Nejjednodužším a nejdostupnějším způsobem jak bezpečně vyčistit zlaté mince a zlaté předměty je speciální čistidlo. Čistidlo je ve formě čisticí lázně, předměty je potřeba umístit do ponorného sítka a ponořit na několik minut do lázně přímo do nádobky. Roztok se nemusí nijak přelévat.
Čisticí roztok rozpouští a odplavuje nánosy na zlatě, mince však ponechá v nejlepším stavu. Balení obsahuje 200 ml čisticí lázně a ponorné sítko. Roztok se používáním nespotřebovává a vydrží na nespočet použití, minimálně 1-2 roky.

Čistící prostředek pouze za 150,- Kč, můžete zakoupit na www.metaldetectors.cz
 

50 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama