Mince, numismatika a sbírání...

30. listopadu 2007 v 12:03 | Robbie
Nejvíce dotazů z diskusního fóra i z mé mailové schránky, patří především ceně a ocenění mincí, nikoliv napříkad kterou hodnotu představovala a kterému panovníkovi náležela, což mne docela mrzí - ale na druhou stranu je to zcela intuitivní a přirozená reakce, neboť kdybych já nalezl starou minci a byl neznalý věci, také by můj první dotaz směřoval na to, kolik za ni dostanu milionů :). Z tohoto vychází také časté zklamání laika, vlastnící minci z r. 1800, když se dozví, že hodnota této mince je sotva padesát korun v perfektní zachovalosti. Mimochodem - stáří tedy není ekvivalentem ceny, to představuje ročník, mincovna a stav.Sběratelství samotné má však hlubší význam pro osoby, které mají trochu romantiky v srdci a zamýšlí se především nad historickou, duševní až magickou atmosférou doprovázející osud každé mince, která doputovala až do našich rukou. Kdo s ní asi platil a co vše si za ni koupil? Jakou prací si na ni vydělal? Nebo snad kvůli hrstce stříbrňáků na které se díváme byla kdysi prolita krev a urozený měšťan zabit a oloupen? Tyto otázky by měly vyvstat každému správně zapálenému človíčkovi, jež se rozhodl ponořit do světa numismatiky a započal sbírat tyto úžasné předměty, které se nazývají mince.

Výhoda tohoto sběratelského oboru je v nepřeberné škále a rozmanitosti ražeb, období, panovníků, druhů, motivů, nominálů a dalších a dalších způsobů rozdělení a tímto si také každý vybere opravdu to své. Ze začátku se každý začínající sběratel snaží vlastnit co nejvíce všech ražeb ze všech možných zemí a teprve po delším čase přijde k myšlence, že nemá dostatek prostředků, času, možností a že by musel žít 300 let a mít několik desítek milionů k tomu, aby vše uceleně sesbíral v jeden kompletní soubor. Proto se zkušenější sběratelé zaměřují pouze na jeden okruh sbírání, například pražské Groše, který však vyžaduje studium a znalosti dobové problematiky, zkoumání jednotlivých ražeb a hledání nejlepších "kousků" z daného odbobí. Protože ne množství, ale především kvalita a rarita jsou zárukou opravdové cennosti jednotlivých mincí. Jsou sběratelé, kteří mají sesbíráno dle typu mnoho panovníků, to ano, ale jejich mince jsou v tak špatném stavu, že bych se je bál komukoliv ukázat. Kvalita trošku horší se odpouští (např. mince s otřelými, či splynutými detaily) sbírá-li se typově, ale kvalita nečitelná, poškozená, naražená, zoxidovaná, či zkorodovaná nikoliv. Pro tento příklad je opravdu nejvýstižnější přísloví, že v kvantitě opravdu není kvalita.

Vyhledávání kvalitních ražeb je otázkou časové náročnosti a co bychom si nalhávali, také věru otázkou finanční. Zatím co ještě poněkud nedávno šlo z běžného platu na renomovaných aukcích pořídit mnoho kvalitního pro potěchu oka i duše, dnes je to již prakticky nemožné, bavíme-li se o tisícových položkách u vzácnějších historických ražeb. Vzácné mince se rok od roku šplhají do astronomických částek a mnoho osob (obchodníků, šmelinářů) si bere numismatiku spíše jako artikl pro způsob výdělku, či přivýdělku. Pokud se na internetové aukci divíte, kolik mincí vždy prodává jeden člověk, nikdy mu prodejní materiál nedochází a nikdy není tzv. na suchu, vězte, že toto není sběratel, ale obchodník. Na toto doplácejí hlavně laici, kteří netuší, že jinde nebo u někoho jiného lze tuto minci pořídit levněji a v lepším, či minimálně stejném stavu.
Dochází také k nekorektnímu přístupu a nedostatečnému prověřování původu ražeb i na oficiálních aukcích renomovaných společností. Mnoho kupujících bylo přímo oklamáno slůvky "pozdější ražba", což je v přeneseném slova smyslu novoděl původní mince. Tento pojem vymysleli obchodníci za účelem zkrášlení názvu "novoražba" - nově vyražená mince. Nejeden začínající sběratel, který chtěl vydražit takovou položku, marně hledal v katalogu tento výraz, protože si skutečně myslel, že se jedná o oficiální a původní doražbu.
Například zlatý dukát 1915, který se razí dodnes, stejně jako stříbrný Levantský tolar Marie Teresie 1780 SF. I když tyto mince nesou datum ražby 1915, či 1780, mohou být klidně vyraženy v roce 2007. Tyto mince mají skutečně pouze cenu kovu, jako mince obchodní. Toto mnoho laiků neví a ani si to neuvědomuje. Katalogová cena tolaru 1780 SF je v běžném stavu (1/1) uvedena na nějakých 150,- korun. Na internetových dražbách však jde právě laiky vydražit např. za 800,- korun.

A u internetových aukcích také zůstaneme. Za své na nich bere záměrně nadnesená chyboražba, což je útok především na laické sběratele, což si nyní vysvětlíme. U takové "chyboražby", která ve skutečnosti žádnou chyboražbou není, se jedná o vynesení některého kazového detailu na minci (ryska, nedoražený okraj, mírně posunuté vroubkování na okraji, umělé poškození vlivem chemické rekce) jako "raritní a úžasnou odchylku, která se na ostatních mincích tohoto druhu nikdy a nikde nevyskytuje". Znalý sběratel se nad těmito detaily nepozastavuje, protože ví, že ve vyražených stovkách milionech kusů např. jednokorunových československých mincí, se musí zákonitě vyskytovat zmetek, poškození, nebo nedoražení. Někdo se tohoto naopak chytne a díky šikovnému odprezentování, o jak úžasnou věc se jedná, lidé na takovou aukci v domnění že vydraží něco úžasného, přihazují. Realita je ovšem taková, že těchto zmetků je skoro více než mincí běžných. Přesto, že zkušený ví a kroutí nad tímto hlavou, laik přihazuje jako smyslu zbavený. Inu, i taková je realita a obraz sběratelství. Ale všude, jako i zde se najdou vykukové a podvodníčci, kteří se snaží zuby nehty vydělat na neinformovanosti ostatních. Leč taková je doba a v naší české povaze už je toto snad dokonce zakotveno.

Naopak něco jiného jsou mince, u kterých se jedná o skutečné chyboražby, například rub oproti líci otočen o 240°, či chybějící číslice, nebo texty na minci. Ale ani ty cenově nejdou do závratných výšin. Sběratel od sběratele se mění názory na takové ražby, tudíž pro někoho mají cenu třeba několik set korun, naopak někdo by je nechtěl ani zdarma, protože jej jednoduše nezajímají. Je třeba podotknout, že mincí nekvalitních bylo od dob počátku ražení české měny, to jest od roku 1918 doposud, velmi mnoho a v kilech takovýchto mincí s jistotou vždy nějaké "rarity" najdete.
Mincí často vzpomínanou je 5 haléř 1924, naše nejvzácnější oběžná mince, která ve skutečnosti vlastně nikdy neobíhala a ostatní vzácné české mince, které nebyly oficiálně vydány či měly být zničeny a nemnoho se jich dochovalo. Pro mnoho lidí jsou tyto mince, jak už bylo řečeno, více obchodním artiklem, než proto, že by jim snad tato mince chyběla ve sbírce. Protože kdo nyní koupí například 5 haléř 1924 za čtvrt milionu a o několik let později jej bude opět dražit, dostane za tuto minci mnohonásobně více, než do ní investoval. Více než je zdrávo, lidé do diskusních for píší o tom, jak v podkroví na chalupě po babičce v zapadlé vesničce kdosi našel sedm takovýchto pětihaléřů. Historky jsou to věru úsměvné, když uvážíme, že tato mince se dostala do rukou pouze vyvoleným, vysoce postaveným bankovním pracovníkům tehdejší doby. Protože o tuto minci byl enormní zájem již v době svého původu, to znamená v letech třicátých, činí to z ní minci prakticky nedostupnou pro běžnou veřejnost. Pokud tedy Váš předek z rodiny nezasedal v radě tehdejší národní banky, máte prostě smůlu, stejně jako já. Stejně tak jako ti, jež píší o těchto romantických "nálezech". Mnoho falz této mince je také rozšířeno. Odhalit falzum naštěstí lze, ale je na to potřeba odborníka, který vám zaručí akreditované jednání. Pouhým okem zle kolikrát falzum odhalit velmi těžce. Bývá například upravený letopočet mince jiného ročníku, tak že je do něj je vsazena jiná číslice. V případě našeho pětihaléře bývá směněna poslední číslice z r. 1923 za čtyřku na konci. Tyto falza jsou velmi povedené a technika padělatelů je na velmi vyspělé úrovni. Jak už bylo řečeno, dnes už si bohužel nemůžeme být ani na oficiálních velkých aukcích na naší půdě s celoevropskou návštěvností jisti, zda náhodou vzácná mince, která se zde draží, není náhodou padělkem. V tomto organizace, která se zabývá jejich odhalováním, poněkud zaspala. Proto je každá vzácná mince opatřena certifikátem o pravosti a bez něj, pokud se Vám někdy poštěstí, vzácnou minci opravdu nekupujte.

Numismatika je pro někoho výdělečným artiklem a nezajímá se o cenu historickou, ale jen o chladné prodávání a výdělek. Pokud však prodává mince sběratel, znamená to pro něj především zbavení se tzv. numismatických přebytků - výměnu horších kousků za krásnější, nebo jiné druhy, které nastřádal a nyní se mu nehodí. Obratem tedy peníze z prodeje putují opět a jen do dalších, nových mincí. Sběratel-prodejce tedy za ně chce dostat alespoň zlomek ceny, kterou do těchto mincí investoval. Nechce na laikovi vydělat, ale spíše mu poradit. A o to, pokud mohu mluvit za sebe, se například právě tímto článkem snažím. Tento krásný koníček proto opravdový romantický sběratel, pokud mu to všechny možnosti dovolují, provozuje jen pro jednu věc: pro radost ze sbírání.

RK
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (105)
Zobrazit starší komentáře

1 Petr Petr | E-mail | Web | 31. ledna 2008 v 8:24 | Reagovat

Hezké stránky, koukněte na můj blog věnovaný převážně bankovkám.

2 Robbie Robbie | E-mail | Web | 31. ledna 2008 v 11:25 | Reagovat

Už jsem se díval :) Moc pěkné a užitečné informace... fandím.

R.

3 Jarka Jarka | E-mail | 15. května 2008 v 19:22 | Reagovat

Zdravím,

moc se mi Váš článek o numismatice líbí, teď je mi jasné, jaké kouzlo má :) krásně napsané .. přeji hodně přírůstku do Vaší sbírky ;)

4 Petr Petr | E-mail | 8. ledna 2009 v 14:52 | Reagovat

Chtěl bych se zeptat. Vlastním 1 krejcar z roku 1868 a myslím si, že se jedná určitě o rakouský nebo rakousko-uherský. Ale zvlaštní na něm je to, že když jsem viděl ostatní krejcary z té doby lišily se od něj v mnoha věcech. Potřeboval bych poradit o který krejcar se jedná. Děkuji zašlu popř. i foto mince

5 martin janecko martin janecko | E-mail | Web | 17. ledna 2009 v 17:13 | Reagovat

tak zasli foto xD

6 jirka jirka | E-mail | 6. února 2009 v 17:39 | Reagovat

mam mincy jeto 2haler z roku 1894 jeto rakousko uhersko jetam naka cena je v perfektnim stavu

7 lucinka lucinka | E-mail | 19. února 2009 v 23:18 | Reagovat

Zdravím,mám Jánošíkov dukát pre štastie 1713, a rády bych věděla z čeho je tento dukát vytvořen????Ději mockrát

8 Pavel Pavel | E-mail | 18. března 2009 v 21:30 | Reagovat

Chtěl bych se vás zeptat na hodnotu mince z roku 1581, je to tzv. Malý groš, Rudolfa 2. ve slušném stavu a dočštl jsem se že může mít hodnotu až několik tisíc eur, dál by mě zajímala hodnota té mince v 16.století. Děkuji moc za odpověď

9 Zdenek Zdenek | E-mail | 11. června 2009 v 14:53 | Reagovat

dobry den prosim ma cenu kupovat novorazby treba 5 haleru,10 korun 1933 a 5 korun 1932 dekuji za odpoved ps jakou maji cenu dnesni novorazby

10 ZDENEK ZDENEK | E-mail | 12. června 2009 v 21:10 | Reagovat

MAM MINCI Z ROKU 1889 A JE TAM NAPSANO DEUTCHES REICH 5 PFENNIG PORADTE MI CO SNI DIKY

11 Jana Součková Jana Součková | E-mail | 26. srpna 2009 v 1:47 | Reagovat

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jaké je složení 2 říšské marky z roku 1937 (Paul von Hindenburg) a jaké je její ohodnocení. Děkuji J.

12 Roman Roman | 15. listopadu 2009 v 13:36 | Reagovat

dobrý den jsem vlastníkem ceskoslovenske mince nevím o jakou minci se jedná je na ní napsáno: třicet let komunistické strany československa a je na ní obrázek Klementa Gottwalda jakou cenu tato mince asi tak ma mohu zaslat foto děkuji Roamn

13 leni leni | 20. listopadu 2009 v 15:50 | Reagovat

moc pěkný stránky, dozvěděla jsem se spoustu věcí ;-)

14 Vladimír Vladimír | E-mail | 23. listopadu 2009 v 20:48 | Reagovat

[12]: Roman - jedná se o stříbrnou pamětní
stokorunu,cena 100Kč až 200Kč - podle stavu mince

15 Aleš Aleš | E-mail | 17. ledna 2010 v 18:56 | Reagovat

Velmi si pochvaluji Váš článek! Je opravdu čtivý. Dobrá práce!

16 tommmas k-125694754 tommmas k-125694754 | 1. dubna 2010 v 16:29 | Reagovat

hezkýýýýýýýýýýýýýýýý strááááááááááánky !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

17 Petr Novák Petr Novák | E-mail | 4. května 2010 v 19:39 | Reagovat

Prosím Vás, sdělte mi, kolik bylo raženo
oběžných mincí bežné kvality nominálních hodnot= 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč roků 2009 a 2010?

Děkuji za informaci.
  S pozdravem.P.N.

18 Vladimír Vladimír | 13. května 2010 v 19:07 | Reagovat

[17]: Petr Novák -nesehnal jsem to, a v katalogu je uveden poslední rok 2009

19 Vladimír Vladimír | 13. května 2010 v 19:08 | Reagovat

[18]: omlouvám se,poslední rok 2008

20 novak novak | E-mail | 17. května 2010 v 21:12 | Reagovat

Dobry den! podle Vasich tabulek jsem nenasel minci co hledam... 1halir z roku 1952. halire zde zacinaji az 1953. dekuji za info. a jeste se zeptam na cennost na tři ruble-1947,jeden rubl-1898, a tři ruble-1905. moc dekuji Novak.

21 blb blb | 4. října 2010 v 9:30 | Reagovat

toje tanejvětší kravina jakou sem kdy viděl...

22 Zdeněk Zdeněk | E-mail | 18. října 2010 v 23:45 | Reagovat

Může mi někdo poradit zdali má nějakou sběratelskou hodnotu stokoruna rok 1993?Vzadu nemá ten kulatej znak a je tedy neplatná.Dík

23 Vladimír Vladimír | 19. října 2010 v 17:42 | Reagovat

[22]: Zdeněk - ....pokud je stokoruna bez fialového kulatého znaku,pak je to chybotisk,taková bankovka se neměla dostat do oběhu.Nakládejte s ní opatrně,je velmi cenná,cenu nemohu určit,ještě jsem se s ní nesetkal,také záleží v jakém stavu je ta stokoruna.
Cena podle mne nejméně od 5000Kč nahoru.

24 Vladimír Vladimír | E-mail | 27. října 2010 v 13:19 | Reagovat

Chci se jen zeptat zda se dá někde dohledat kolik bylo raženo medailí k 10. výročí vzniku RČS v roce 1928 "JSEM RAŽEN Z ČESKÉHO KOVU".
Stíbrných, zlatých dvou i čtyřdukátových.
I novoražeb z roku 1974.
Děkuji za eventuelní info.
Vladimír

25 dot dot | 6. listopadu 2010 v 22:21 | Reagovat

[19]: A jaké jsou prosím údaje pro roky 2005-2008 - jsou některé z obyčejných oběžných mincí méně běžné?

26 Jirka Jirka | E-mail | 1. prosince 2010 v 19:33 | Reagovat

Vlastním 25 halíř z roku 1933 ma neakou hodnotu?pak 5korunu z roku1938,1 korunu1929,1922,1938,1930 ma stoho neco hodnotu poradte prosím

27 Jiří Novotný Jiří Novotný | E-mail | 5. prosince 2010 v 11:25 | Reagovat

Vážený autor byl asi na tripu když to psal :-D at si jde koupit chleba bez peněz :-))))))))))) a uvidíme ......... jestli se radši nají nebo bude sbírat (taky sběratelství) (vajgly v popelnici a prázdné flašky :-D)

28 emil emil | E-mail | 1. února 2011 v 15:32 | Reagovat

Dobrý den, zdědil jsem staré zlaté mince.
Jedná se o 10rublů z roku 1899 5 rublů z roku 1901  s NikolajemII.
Jsou to peníze ve ketrých vypláceli Volyňským čechům majetek, když po válce opouštěli Volyň.
Může mi někdo sdělit jejich přibližnou hodnotu?!?
Děkuji Emil

29 Vladimír Vladimír | 3. února 2011 v 13:23 | Reagovat

[28]: - emil
- 10 R.  - r.1899 - kolem 11000 Kč
- 5 R. - r.1901 - kolem 5500 Kč
Ceny orientační,záleží na zájmu trhu

30 Maya Maya | 27. února 2011 v 17:13 | Reagovat

Mám stokorunu , na ktere je T.G.M a na druhé strane je pohled na Karlův most, není na ní uveden rok. Prosím o ohodnocení...Děkuji

31 Vladimír Vladimír | 28. února 2011 v 14:34 | Reagovat

[30]:  Maya - neznám žádnou stokorunu s T.G.M.

32 Vladimír Vladimír | 8. března 2011 v 18:43 | Reagovat

[30]:Maya - Jedná se o BANKOVKU, to je potřeba uvvádět.Tady se píše o mincích.
Tato stokoruna platila od 1.11.1945 do
31.5.1953,její cena je kolem 100Kč - v dobrém stavu.

33 Miroslav Miroslav | E-mail | 16. března 2011 v 18:39 | Reagovat

Zdravim chtel bych se zeptat mam minci z roku 1760 ein kreutzer zachovala rad bych ji treba prodal mohl by mne kontaktovat nejaky zberatel??

34 Vladimír Vladimír | 16. března 2011 v 21:49 | Reagovat

[33]:  Miroslav  - zkuste AUKRO

35 Petra Kvisová Petra Kvisová | E-mail | 9. května 2011 v 13:39 | Reagovat

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jakou hodnotu má mince 5 FR z roku 1969 ?Mám ji zasazenou ve stříbrném rámečku s řetízkem na krk...Děkuji moc za odpověd...

36 Vladimír Vladimír | 9. května 2011 v 16:28 | Reagovat

[35]: Petra Kvisová - hezká otázka,frank
používá např... FRANCIE,BELGIE,LICHTENŠTEINSKO,LUCEMBURSKO,tady všude pětifrank kolem 50Kč.
Dále MONAKO a ŠVÝCARSKO,tam pětifrank r.1969 kolem 200Kč.

37 Petra Kvisová Petra Kvisová | E-mail | 10. května 2011 v 17:19 | Reagovat

[36]: Moc děkuji:)dostala jsem ho od babičky jako malá holka,je švýcarský...nechávala jsem ho ted čistit a jen mě zajímalo zda má větší hodnotu než je hodnota mince...

38 Vladimír Vladimír | 10. května 2011 v 18:42 | Reagovat

[37]: Petra Kvisová - vtomto případě je největší hodnota citová,dárek od babičky
Vám nemůže nahradit žádná částka,v tomto případě doslova pár stovek.Přeji,ať Vám
přináší hezké vzpomínky na babičku.
Vladimír Holec.

39 Vendelin Vendelin | E-mail | 10. června 2011 v 18:24 | Reagovat

Stranky jsou super a poradi mi nekdo kde bych se mohl docist jake mince platili na nasem uzemi hned po vyhlaseni čsr

40 Daniel Daniel | E-mail | 12. června 2011 v 21:05 | Reagovat

Dobrý den, dostala se mi do rukou stokoruna z roku 1993, sériového čísla A51 395139, je ve velice zachovalém stavu, chci ze zeptat, zda má nějakou hodnotu, děkuji za odpověď

41 Vladimír Vladimír | 13. června 2011 v 16:06 | Reagovat

[40]: Daniel - cena kolem 150 Kč.

42 Pavel Pavel | 16. června 2011 v 11:34 | Reagovat

Jakou hodnotu má krejcar (kreutzer) zroku 1819, (je ve velmi špatném stavu, což je škoda)

43 Vladimír Vladimír | 17. června 2011 v 8:32 | Reagovat

[42]: Pavel - kolem 30 - 50 Kč

44 Miroslav Miroslav | E-mail | 18. června 2011 v 22:59 | Reagovat

dobry den,aku hodnotu ma bankovka z roku 1920 1000 KCS  na nej je frantisek palacky

45 Vladimír Vladimír | 19. června 2011 v 8:35 | Reagovat

[44]: Miroslav - nesedí ten rok,s Palackým tisícikorunu tady mám jen r. 1934

46 Milan Milan | E-mail | 26. června 2011 v 23:25 | Reagovat

Dobrý den, nejprve bych chtěl poděkovat za tyto stránky, jsem naprostý laik, (mám pár mincí po dědovi - ale nejde o nic vzácného - podle tabulek maximálně občas nějaká vzácnější mince, a chtěl bych si založit sbírku, jen nevím jak, prostě je těch mincí na mne hrozně moc a nevím co s nimi, mohl by někdo prosím poradit.

47 Vladimír Vladimír | 27. června 2011 v 13:35 | Reagovat

[46]: Milan - napište na můj email:
vladimirholec.1950@seznam.cz

48 Markéta Markéta | 4. září 2011 v 18:09 | Reagovat

Dobrý den,mám od babičky minci zlaté barvy,na jedné straně je Franc Josef, na druhé je orlice a uprostřed číslo 10.Je z roku 1872.Nevíte,co je to za minci?Předem děkuji za odpověď.

49 vanci vanci | E-mail | 4. září 2011 v 22:45 | Reagovat

dobrý den,chtěl sem se Vás lidi zeptat mam doma stokorunovou bankovku z roku 1993 celekm dobrý stav,má cenu jí uchovávat?či zda je cenná děkuji za odpovědi,vanci

50 Martinita Martinita | E-mail | 10. října 2011 v 17:16 | Reagovat

Dobrý den, máme doma mincu: 1941 C.20italia, na druhej strane: VITT.EM III oproti RE.E.IMP.Aku môže mmať hodnotu????

51 františek tohol františek tohol | E-mail | 17. října 2011 v 16:33 | Reagovat

chcel by som vedieť či má 5 koruna z roku 1939 nejakú hodnotu (tiso)

52 Fridrich Fridrich | E-mail | 22. října 2011 v 20:05 | Reagovat

[12]:Dobry den, takovou minci mam taky, jakou jste dostal prosim odpoved. Dekuji moc predem.

53 Pavel Pavel | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 4:17 | Reagovat

Good článek, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko....:D

54 David David | 26. listopadu 2011 v 12:35 | Reagovat

Dobrý den, mám minci z roku 1907, je na ni pouze číslovka 20 a na druhé straně znak Rak.-Uh.  Snad jde o "halíře". Jaká je dnešní hodnota?

55 Michal Michal | E-mail | 28. prosince 2011 v 12:30 | Reagovat

dobrý den,
asi budu mít úplně pitomej dotaz, ale chtěl bych se přesto zeptat. Koupil jsem sadu údajně Ag mincí z první republiky, ale nikde to na nich není napsané, jak to poznám, že jsou opravdu Ag?
děkuji předem
MK

56 Josef Brychta Josef Brychta | E-mail | 4. ledna 2012 v 21:21 | Reagovat

Prodám 10ti haléř z roku 1954, 2 kčs z roku 1972 a 10ti korunu (čsfr) z roku 1993.

57 andrea andrea | 26. února 2012 v 10:15 | Reagovat

mam 2kcs z roku 1972 ma nejaku cenu

58 Majk Majk | E-mail | 7. března 2012 v 15:36 | Reagovat

našel jsem P-183b, 100 Reichsmark, 1935 potrebowal bych poradit jakou ma momentalne cenu?(dobry stav,osoupane rozky)

59 majk majk | 7. března 2012 v 15:59 | Reagovat

papirova 100 marka nemecko
P-183b, 100 Reichsmark, 1935 potrebowal bych poradit jakou ma momentalne cenu?(dobry stav,osoupane rozky)

60 rony rony | E-mail | 18. března 2012 v 9:44 | Reagovat

našel jsem stříbrnou minci v zádu je zrejme nejaký královský znak a ve předu také nejaký znak a v prostředku 10 a pod ním rok 1893.můžete mi dát přibližnou informacii, vopřed děkuji.

61 slávek slávek | E-mail | 17. dubna 2012 v 15:31 | Reagovat

Dobrý den.
Můžu Vás poprosit o přibližnou cenu mince - 1 korona z roku 1906 ?
Moc děkuji za odpověď.
Přeji hezký den. Slováček

62 Iveta Iveta | E-mail | 15. května 2012 v 11:09 | Reagovat

Hezký den chtěla bych se zeptat na cenu 2kč z roku 1972,1kč-1957,mince milenium 1999-2000,10kč-1993

63 HTManulli HTManulli | 27. června 2012 v 23:43 | Reagovat

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na cenu 1 KREUZER 1851 a pod rokem je písmeno A, na zadní straně je napsáno OESTEREICHT SCHEIDEMUNZE K.K a 2 MAGYAR KIRÁLY VALTOUZ 1895,ta osmička se mi zdá i jako 5. Moc děkuji za odpověď

64 radek radek | E-mail | Web | 8. září 2012 v 18:42 | Reagovat

dobrej chtel sem se zeptat nasel sem privesek 1348 nebo 9 je to zajimavi kousek je tam karel 4 s nakou choti chtel bych vedet jestli to je pravi diky

65 martin martin | E-mail | 16. října 2012 v 20:37 | Reagovat

mam dnesni 10kc z roku 1994 a pres kostel je takova kriva cara asi prasklina v razidlu prosim cenu piste na email dekuji

66 Tompr Tompr | E-mail | 20. října 2012 v 18:36 | Reagovat

Dobrý den,
mohu Vás poprosit o zaslaní na uvedený email čím je dobré čistit mince z hliníku?

zubní pasta je dobrá na jaké kovy?
rost.olej píšete že je dobrý na mědědné Cu mince.

děkuji

67 Nikola Nikola | E-mail | 28. listopadu 2012 v 20:56 | Reagovat

Dobrý den, mam 1kč z roku 1858 a 1900 roku, chtel  bych vedet jaku ma hodnotu. Predem děkuji

68 Zdenek Zdenek | E-mail | 5. prosince 2012 v 21:09 | Reagovat

Prodám minci T.G.Masaryk 1993 JR

69 Standa Standa | E-mail | 8. prosince 2012 v 18:14 | Reagovat

Mám asi padesát starých bankovek. Na Váš e.mail mě to nešlo odeslat. Dal jsem je na Seznam-Bazar. Mohl by jste se podívat ?

70 Auktion Auktion | Web | 6. listopadu 2013 v 21:03 | Reagovat

Prodat mince i jiné předměty můžete na adrese www.auktion.cz , je to sběratelská aukce.

71 RP RP | E-mail | 25. ledna 2014 v 20:44 | Reagovat

Dobrý den, prosím o radu ohledně dvacetikorunové  mince z roku 1993 mince má 8,5g jenže je z bílého kovu. Kolega který minci vlastní mě poprosil abych se někde zeptal jestli se nejedná o zkušební ražbu. Foto můžu zaslat na email.Děkuji a přeji pěkný den.

72 Jarda Jarda | E-mail | 20. února 2014 v 18:56 | Reagovat

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli má nějákou hodnotu mince z roku 1963..? 10halířů ČSR .. předem děkuju za odpověď :)

73 miky miky | E-mail | 26. října 2014 v 9:16 | Reagovat

dobry den chtel jsem se zeptat na 2mince 100 kovova rok 1948 a 10 kovova 1928 maj nejakou hodnotu dik za odpoved

74 zdeněk zdeněk | E-mail | 1. listopadu 2014 v 19:42 | Reagovat

Pěkný  večer, mám  asi  3  mince  čína  ale  nevím,  jaká  strana je  orel  a  panna , jak  to  poznám  děkuji Zdeněk

75 Peter Peter | 12. prosince 2014 v 7:27 | Reagovat

Ma niekto zaojem o kupu DEUTSCHE MARK MINCA ROK1948 TEL.0949056803

76 Jaroslav Jaroslav | E-mail | 8. února 2015 v 20:42 | Reagovat

Bankovka 10Mar. z 1920,jakou má hodnotu?

77 lucka2309 lucka2309 | 16. února 2015 v 19:28 | Reagovat

Ahoj, kdybyste měl někdo jakoukoli nepotřebnou minci, tak mi dejte vědět :)

78 Dick Dick | 5. září 2015 v 10:00 | Reagovat

Zorientujte se v aktuální ceně zlata:

http://www.zlatoceny.cz/

79 Milan Milan | E-mail | 25. listopadu 2016 v 15:02 | Reagovat

Vlastním mince :
1 ) Líc - nápis v dolní polovině Bernienkey Gross, pod nám ražba 1608, na nápisem velké písmeno M a na ním královská koruna, rub - ve středu mince orlice (nevím ale jaká ), po obvodě zleva nápis Moravien D.G.Marchio, žlutý kov.
2 ) Mince 10 Kč vydaná k desátému výročí Československé republiky, líc - ve středu pravý boční profil T.G.M, po odvodu zleva nápis Tomáš G. Masaryk,
rub- ve středu státní znak ČSR, nad znakem 10 Kč, po obvodu zleva Československá republika, ve spodní části zleva doprava  letopočet 1918. 28. X. 1928.
Jaká je hodnta těchto mincí. Děkuji

80 ArleneHic ArleneHic | E-mail | 22. července 2017 v 2:19 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

81 ArleneHic ArleneHic | E-mail | 22. července 2017 v 22:16 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

82 FlossieRoppy FlossieRoppy | E-mail | 25. července 2017 v 22:45 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170725

83 DavidsLany DavidsLany | E-mail | 29. července 2017 v 1:30 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиУдалить данные из сети Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

84 Sandywharm Sandywharm | E-mail | Web | 31. července 2017 v 19:31 | Reagovat

http://www.copic-sketch.ru - учу рисовать маркерами

85 AaauceBerly AaauceBerly | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:24 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

86 CarolynSok CarolynSok | E-mail | 4. srpna 2017 v 17:51 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

87 CarolynSok CarolynSok | E-mail | 5. srpna 2017 v 4:14 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

88 CarolynSok CarolynSok | E-mail | 5. srpna 2017 v 20:18 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708

89 AgustinTulse AgustinTulse | E-mail | Web | 11. září 2017 v 22:15 | Reagovat

cbd oil for sale on amazon cbd oil <a href=https://www.goodreads.com/user/show/71184085-pluckyroster6926>cbd oil for pain for sale</a> cbd oil side effects on kidneys

cbd oil for pain reviews cbd oil for dogs <a href="http://ttlink.com/notice/23293066">cbd oil for chronic pain management</a> using cbd oil for pain control

90 BbmjkQuiews BbmjkQuiews | E-mail | Web | 21. září 2017 v 4:38 | Reagovat

usa payday advance - http://paydayhhkl.org/
1 hour payday loans no credit check <a href=http://paydayhhkl.org/>fast payday loan</a> ’

91 Vrbyoscinc Vrbyoscinc | E-mail | Web | 21. září 2017 v 4:40 | Reagovat

personal bad credit loans - http://loansvtna.org/
auto payday loans <a href=http://loansvtna.org/>pay day loans</a> ’

92 HhhjAffica HhhjAffica | E-mail | Web | 22. září 2017 v 4:59 | Reagovat

military loans
<a href="http://personalacrb.org/">bad credit personal loans</a>
biggest cash payday loan
<a href=http://personalacrb.org/>bad credit personal loans</a> ’

93 BlopAdoppy BlopAdoppy | E-mail | Web | 22. září 2017 v 6:55 | Reagovat

buy payday loan leads
<a href="http://loansvtna.org/">online payday loans</a>
bad credit installment loans
<a href=http://loansvtna.org/>online payday loans</a> ’

94 MoisesAnnon MoisesAnnon | E-mail | Web | 23. září 2017 v 2:57 | Reagovat

where i get viagra in pune

      <a href=http://buycxviagra.com/>viagra</a>

    <a href="http://buycxviagra.com/">viagra generic</a>

    viagra for sale cheap usa

95 Fsvvulalk Fsvvulalk | E-mail | Web | 24. září 2017 v 23:43 | Reagovat

cialis and women
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a>
best price cialis
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a> ’

96 BhnjItenna BhnjItenna | E-mail | Web | 25. září 2017 v 22:14 | Reagovat

canadian viagra
<a href="http://viagracekan.com/">viagra</a>
order viagra
<a href=http://viagracekan.com/>generic viagra</a> ’

97 Bbnhidella Bbnhidella | E-mail | Web | 25. září 2017 v 22:17 | Reagovat

cost of viagra
<a href="http://viagrakjkmn.com/">cheap viagra</a>
cheap no prescription viagra
<a href=http://viagrakjkmn.com/>buy viagra</a> ’

98 Drvpbinduth Drvpbinduth | E-mail | Web | 27. září 2017 v 4:41 | Reagovat

cheap viagra from india - http://viagraonszb.com/
natural substitute for viagra <a href="http://viagraonszb.com/">buy viagra</a> ’

99 FvteAdoppy FvteAdoppy | E-mail | Web | 1. října 2017 v 1:11 | Reagovat

small payday loans
<a href="https://loansonlinevaec.org">payday cash loan</a>
online personal loans
<a href=https://loansonlinevaec.org>payday loan online</a> ’

100 FwjjAdoppy FwjjAdoppy | E-mail | Web | 4. října 2017 v 10:07 | Reagovat

one hour payday loan
<a href="https://paydayllae.com/">payday loans no credit check</a>
can payday loans garnish your wages
<a href=https://paydayllae.com/>best online payday loans</a> ’

101 SlavaRtb SlavaRtb | 6. října 2017 v 10:56 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrific experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and cried about his sleeplessness. I totally told him to <a href=http://firmgains.com/drugs/ambien-pregnancy-category>link</a> and deal with it.

102 AlysonIkb AlysonIkb | E-mail | Web | 9. října 2017 v 10:57 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and whined about his insomnia. I totally told him to <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/tramadol-recreational-dose>url</a> and deal with it.

103 BethanyXit BethanyXit | E-mail | Web | 10. října 2017 v 22:55 | Reagovat

http://owhagroup.co.za/story.php?title=order-lasix-furosemide-online-cheap-buy-drugs-without-prescription

104 MIAWog MIAWog | E-mail | Web | Dnes v 0:48 | Reagovat

http://www.thisisyourage.com/story.php?title=ultram-no-prescription-online

105 EgqeOntomi EgqeOntomi | E-mail | Web | Dnes v 10:41 | Reagovat

bad credit cash fast payday loan loans
<a href="https://loansczne.com/">payday loans online</a>
same day cash loans bad credit
<a href=https://loansczne.com/>payday loan online</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama