Mince, numismatika a sbírání...

30. listopadu 2007 v 12:03 | Robbie
Nejvíce dotazů z diskusního fóra i z mé mailové schránky, patří především ceně a ocenění mincí, nikoliv napříkad kterou hodnotu představovala a kterému panovníkovi náležela, což mne docela mrzí - ale na druhou stranu je to zcela intuitivní a přirozená reakce, neboť kdybych já nalezl starou minci a byl neznalý věci, také by můj první dotaz směřoval na to, kolik za ni dostanu milionů :). Z tohoto vychází také časté zklamání laika, vlastnící minci z r. 1800, když se dozví, že hodnota této mince je sotva padesát korun v perfektní zachovalosti. Mimochodem - stáří tedy není ekvivalentem ceny, to představuje ročník, mincovna a stav.Sběratelství samotné má však hlubší význam pro osoby, které mají trochu romantiky v srdci a zamýšlí se především nad historickou, duševní až magickou atmosférou doprovázející osud každé mince, která doputovala až do našich rukou. Kdo s ní asi platil a co vše si za ni koupil? Jakou prací si na ni vydělal? Nebo snad kvůli hrstce stříbrňáků na které se díváme byla kdysi prolita krev a urozený měšťan zabit a oloupen? Tyto otázky by měly vyvstat každému správně zapálenému človíčkovi, jež se rozhodl ponořit do světa numismatiky a započal sbírat tyto úžasné předměty, které se nazývají mince.

Výhoda tohoto sběratelského oboru je v nepřeberné škále a rozmanitosti ražeb, období, panovníků, druhů, motivů, nominálů a dalších a dalších způsobů rozdělení a tímto si také každý vybere opravdu to své. Ze začátku se každý začínající sběratel snaží vlastnit co nejvíce všech ražeb ze všech možných zemí a teprve po delším čase přijde k myšlence, že nemá dostatek prostředků, času, možností a že by musel žít 300 let a mít několik desítek milionů k tomu, aby vše uceleně sesbíral v jeden kompletní soubor. Proto se zkušenější sběratelé zaměřují pouze na jeden okruh sbírání, například pražské Groše, který však vyžaduje studium a znalosti dobové problematiky, zkoumání jednotlivých ražeb a hledání nejlepších "kousků" z daného odbobí. Protože ne množství, ale především kvalita a rarita jsou zárukou opravdové cennosti jednotlivých mincí. Jsou sběratelé, kteří mají sesbíráno dle typu mnoho panovníků, to ano, ale jejich mince jsou v tak špatném stavu, že bych se je bál komukoliv ukázat. Kvalita trošku horší se odpouští (např. mince s otřelými, či splynutými detaily) sbírá-li se typově, ale kvalita nečitelná, poškozená, naražená, zoxidovaná, či zkorodovaná nikoliv. Pro tento příklad je opravdu nejvýstižnější přísloví, že v kvantitě opravdu není kvalita.

Vyhledávání kvalitních ražeb je otázkou časové náročnosti a co bychom si nalhávali, také věru otázkou finanční. Zatím co ještě poněkud nedávno šlo z běžného platu na renomovaných aukcích pořídit mnoho kvalitního pro potěchu oka i duše, dnes je to již prakticky nemožné, bavíme-li se o tisícových položkách u vzácnějších historických ražeb. Vzácné mince se rok od roku šplhají do astronomických částek a mnoho osob (obchodníků, šmelinářů) si bere numismatiku spíše jako artikl pro způsob výdělku, či přivýdělku. Pokud se na internetové aukci divíte, kolik mincí vždy prodává jeden člověk, nikdy mu prodejní materiál nedochází a nikdy není tzv. na suchu, vězte, že toto není sběratel, ale obchodník. Na toto doplácejí hlavně laici, kteří netuší, že jinde nebo u někoho jiného lze tuto minci pořídit levněji a v lepším, či minimálně stejném stavu.
Dochází také k nekorektnímu přístupu a nedostatečnému prověřování původu ražeb i na oficiálních aukcích renomovaných společností. Mnoho kupujících bylo přímo oklamáno slůvky "pozdější ražba", což je v přeneseném slova smyslu novoděl původní mince. Tento pojem vymysleli obchodníci za účelem zkrášlení názvu "novoražba" - nově vyražená mince. Nejeden začínající sběratel, který chtěl vydražit takovou položku, marně hledal v katalogu tento výraz, protože si skutečně myslel, že se jedná o oficiální a původní doražbu.
Například zlatý dukát 1915, který se razí dodnes, stejně jako stříbrný Levantský tolar Marie Teresie 1780 SF. I když tyto mince nesou datum ražby 1915, či 1780, mohou být klidně vyraženy v roce 2007. Tyto mince mají skutečně pouze cenu kovu, jako mince obchodní. Toto mnoho laiků neví a ani si to neuvědomuje. Katalogová cena tolaru 1780 SF je v běžném stavu (1/1) uvedena na nějakých 150,- korun. Na internetových dražbách však jde právě laiky vydražit např. za 800,- korun.

A u internetových aukcích také zůstaneme. Za své na nich bere záměrně nadnesená chyboražba, což je útok především na laické sběratele, což si nyní vysvětlíme. U takové "chyboražby", která ve skutečnosti žádnou chyboražbou není, se jedná o vynesení některého kazového detailu na minci (ryska, nedoražený okraj, mírně posunuté vroubkování na okraji, umělé poškození vlivem chemické rekce) jako "raritní a úžasnou odchylku, která se na ostatních mincích tohoto druhu nikdy a nikde nevyskytuje". Znalý sběratel se nad těmito detaily nepozastavuje, protože ví, že ve vyražených stovkách milionech kusů např. jednokorunových československých mincí, se musí zákonitě vyskytovat zmetek, poškození, nebo nedoražení. Někdo se tohoto naopak chytne a díky šikovnému odprezentování, o jak úžasnou věc se jedná, lidé na takovou aukci v domnění že vydraží něco úžasného, přihazují. Realita je ovšem taková, že těchto zmetků je skoro více než mincí běžných. Přesto, že zkušený ví a kroutí nad tímto hlavou, laik přihazuje jako smyslu zbavený. Inu, i taková je realita a obraz sběratelství. Ale všude, jako i zde se najdou vykukové a podvodníčci, kteří se snaží zuby nehty vydělat na neinformovanosti ostatních. Leč taková je doba a v naší české povaze už je toto snad dokonce zakotveno.

Naopak něco jiného jsou mince, u kterých se jedná o skutečné chyboražby, například rub oproti líci otočen o 240°, či chybějící číslice, nebo texty na minci. Ale ani ty cenově nejdou do závratných výšin. Sběratel od sběratele se mění názory na takové ražby, tudíž pro někoho mají cenu třeba několik set korun, naopak někdo by je nechtěl ani zdarma, protože jej jednoduše nezajímají. Je třeba podotknout, že mincí nekvalitních bylo od dob počátku ražení české měny, to jest od roku 1918 doposud, velmi mnoho a v kilech takovýchto mincí s jistotou vždy nějaké "rarity" najdete.
Mincí často vzpomínanou je 5 haléř 1924, naše nejvzácnější oběžná mince, která ve skutečnosti vlastně nikdy neobíhala a ostatní vzácné české mince, které nebyly oficiálně vydány či měly být zničeny a nemnoho se jich dochovalo. Pro mnoho lidí jsou tyto mince, jak už bylo řečeno, více obchodním artiklem, než proto, že by jim snad tato mince chyběla ve sbírce. Protože kdo nyní koupí například 5 haléř 1924 za čtvrt milionu a o několik let později jej bude opět dražit, dostane za tuto minci mnohonásobně více, než do ní investoval. Více než je zdrávo, lidé do diskusních for píší o tom, jak v podkroví na chalupě po babičce v zapadlé vesničce kdosi našel sedm takovýchto pětihaléřů. Historky jsou to věru úsměvné, když uvážíme, že tato mince se dostala do rukou pouze vyvoleným, vysoce postaveným bankovním pracovníkům tehdejší doby. Protože o tuto minci byl enormní zájem již v době svého původu, to znamená v letech třicátých, činí to z ní minci prakticky nedostupnou pro běžnou veřejnost. Pokud tedy Váš předek z rodiny nezasedal v radě tehdejší národní banky, máte prostě smůlu, stejně jako já. Stejně tak jako ti, jež píší o těchto romantických "nálezech". Mnoho falz této mince je také rozšířeno. Odhalit falzum naštěstí lze, ale je na to potřeba odborníka, který vám zaručí akreditované jednání. Pouhým okem zle kolikrát falzum odhalit velmi těžce. Bývá například upravený letopočet mince jiného ročníku, tak že je do něj je vsazena jiná číslice. V případě našeho pětihaléře bývá směněna poslední číslice z r. 1923 za čtyřku na konci. Tyto falza jsou velmi povedené a technika padělatelů je na velmi vyspělé úrovni. Jak už bylo řečeno, dnes už si bohužel nemůžeme být ani na oficiálních velkých aukcích na naší půdě s celoevropskou návštěvností jisti, zda náhodou vzácná mince, která se zde draží, není náhodou padělkem. V tomto organizace, která se zabývá jejich odhalováním, poněkud zaspala. Proto je každá vzácná mince opatřena certifikátem o pravosti a bez něj, pokud se Vám někdy poštěstí, vzácnou minci opravdu nekupujte.

Numismatika je pro někoho výdělečným artiklem a nezajímá se o cenu historickou, ale jen o chladné prodávání a výdělek. Pokud však prodává mince sběratel, znamená to pro něj především zbavení se tzv. numismatických přebytků - výměnu horších kousků za krásnější, nebo jiné druhy, které nastřádal a nyní se mu nehodí. Obratem tedy peníze z prodeje putují opět a jen do dalších, nových mincí. Sběratel-prodejce tedy za ně chce dostat alespoň zlomek ceny, kterou do těchto mincí investoval. Nechce na laikovi vydělat, ale spíše mu poradit. A o to, pokud mohu mluvit za sebe, se například právě tímto článkem snažím. Tento krásný koníček proto opravdový romantický sběratel, pokud mu to všechny možnosti dovolují, provozuje jen pro jednu věc: pro radost ze sbírání.

RK
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (168)
Zobrazit starší komentáře

101 SlavaRtb SlavaRtb | 6. října 2017 v 10:56 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrific experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and cried about his sleeplessness. I totally told him to <a href=http://firmgains.com/drugs/ambien-pregnancy-category>link</a> and deal with it.

102 AlysonIkb AlysonIkb | E-mail | Web | 9. října 2017 v 10:57 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and whined about his insomnia. I totally told him to <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/tramadol-recreational-dose>url</a> and deal with it.

103 BethanyXit BethanyXit | E-mail | Web | 10. října 2017 v 22:55 | Reagovat

http://owhagroup.co.za/story.php?title=order-lasix-furosemide-online-cheap-buy-drugs-without-prescription

104 MIAWog MIAWog | E-mail | Web | 19. října 2017 v 0:48 | Reagovat

http://www.thisisyourage.com/story.php?title=ultram-no-prescription-online

105 EgqeOntomi EgqeOntomi | E-mail | Web | 19. října 2017 v 10:41 | Reagovat

bad credit cash fast payday loan loans
<a href="https://loansczne.com/">payday loans online</a>
same day cash loans bad credit
<a href=https://loansczne.com/>payday loan online</a> ’

106 Avito321St Avito321St | E-mail | 21. října 2017 v 12:56 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

можно ли на авито удалить аккаунт и создать новый
займу деньги под проценты авито
авито номер подтвержден в аккаунте что это значит
как пополнить кошелек на авито с помощью смс
авито черкесск деньги в долг

107 AsfPlepay AsfPlepay | E-mail | Web | 28. října 2017 v 7:25 | Reagovat

generic cialis tadalafil - http://cialisonline-hanegeneric.com/
cialis canada pharmacy <a href=http://cialisonline-hanegeneric.com/>cialis online</a> ’

108 BethanyGhe BethanyGhe | 30. října 2017 v 14:34 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and cried about his wakefulness. I totally told him to <a href=http://www.cakebookings.com/story.php?title=globerx24-com>link</a> and deal with it.

109 SsdfbfQuiews SsdfbfQuiews | E-mail | Web | 31. října 2017 v 1:38 | Reagovat

loans - http://paydayloanscerv365.org/
debt relief <a href=http://paydayloanscerv365.org/>online cash advance</a> ’

110 Mbjmkinduth Mbjmkinduth | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 10:30 | Reagovat

branded viagra
http://vipnowed7.com/
herbal alternative viagra
<a href="http://vipnowed7.com/cheap-viagra/">viagra generic</a>
best generic viagra

111 Jybsadiogma Jybsadiogma | E-mail | Web | 9. prosince 2017 v 0:22 | Reagovat

debt relief
<a href="https://payday-loans.us.com/">payday loan online</a>
payday loan laws california
<a href=https://payday-loans.us.com/>payday loan</a> ’

112 Kdsnfthors Kdsnfthors | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 17:44 | Reagovat

bad credit personal installment loan https://24hrspaydayloans.com/
no credit check online payday loans <a href=https://24hrspaydayloans.com/>payday loans online</a>

113 Dbewenedgesy Dbewenedgesy | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 1:19 | Reagovat

credit card debt relief
<a href="https://paydayloanver.org/">payday loans online direct lenders only</a>
fast loan
<a href="https://paydayloanver.org/">best online payday loans</a>

114 Dbsggedgesy Dbsggedgesy | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 22:46 | Reagovat

3 month payday loans
<a href="https://rfgpersonalloan.com/">instant payday loans</a>
payday loan brokers
<a href="https://rfgpersonalloan.com/">payday loans online</a>

115 JtbwwAffica JtbwwAffica | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 16:22 | Reagovat

best personal loans bad credit
<a href="https://loansonlinevaec.org/">same day payday loans</a>
online loans bad credit
<a href=https://loansonlinevaec.org/>payday loan online</a>

116 Dsbgbedgesy Dsbgbedgesy | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 12:20 | Reagovat

auto loans
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">bad credit loans</a>
car title and payday loan
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">pay day loan</a>

117 Dbsdbedgesy Dbsdbedgesy | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 17:55 | Reagovat

payday loan with
<a href="https://cashadvancezqko.com/">fast payday loans</a>
500 cash payday loan
<a href="https://cashadvancezqko.com/">instant payday loans</a>

118 JvsxxAffica JvsxxAffica | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 5:28 | Reagovat

loans for poor credit
<a href="https://cashadvanceccet.com/">online payday loans direct lenders</a>
500 cash payday loan
<a href=https://cashadvanceccet.com/>payday cash loan</a>

119 Dndedgesy Dndedgesy | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 14:37 | Reagovat

online cash loans
<a href="https://paydayvtulo.org/">pay day loan</a>
100 guaranteed payday loan
<a href="https://paydayvtulo.org/">payday loan online</a>

120 Fndvulalk Fndvulalk | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 1:32 | Reagovat

cheapest cialis online
<a href="http://cialpharmedi.com/"></a>
cheap cialis
<a href="http://cialpharmedi.com/">cialis prescription</a> ’

121 Gbvunjumb Gbvunjumb | E-mail | Web | 18. ledna 2018 v 19:20 | Reagovat

how much is cialis
<a href="http://veucialis.com/">cialis reviews</a>
cialis 5mg tablets
<a href=http://veucialis.com/>cialis prescription</a> ’

122 Ondcedick Ondcedick | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 16:54 | Reagovat

generic viagra
http://genericonlineviaqra.com/
what happens if a girl takes viagra
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">buy cheap viagra</a> OK’

123 Ecfvstaips Ecfvstaips | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 23:09 | Reagovat

viagra online without prescription http://viasergeneric.com/  OK’

124 Dxvedgesy Dxvedgesy | E-mail | Web | 3. února 2018 v 14:42 | Reagovat

OK’
<a href="https://cashadvanceonline.us.org/">cash advance online</a>
100 no fax payday loan <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">instant payday loans</a>

125 Omcbruix Omcbruix | E-mail | Web | 8. února 2018 v 2:54 | Reagovat

OK’
<a href="https://365paydayloan.org/"> payday loans no fax</a>
1000 faxless payday loan https://365paydayloan.org/ -  payday loans

126 GbmVioli GbmVioli | E-mail | Web | 23. února 2018 v 21:33 | Reagovat

cheap cialis online - http://buycialisomskc.com/
brand cialis name online order <a href=http://buycialisomskc.com/>cialis price</a> ’

127 Lqxencap Lqxencap | E-mail | Web | 26. února 2018 v 17:14 | Reagovat

Hi!
<a href="http://cialisovnnc.com/">cialis price</a>
buy brand cialis
<a href=http://cialisovnnc.com/>cheap cialis</a> OK’

128 Dvsrooda Dvsrooda | E-mail | Web | 27. února 2018 v 19:51 | Reagovat

viagra substitute
<a href=http://cheaperectilepills.com/>erectile dysfunction</a>
purchase viagra online
<a href="http://cheaperectilepills.com/">generic viagra</a> OK’

129 Gbbplaync Gbbplaync | E-mail | Web | 27. února 2018 v 23:45 | Reagovat

<a href="http://otcerectilepills.com/">cheap erectile pills</a>
herbal viagra
<a href=http://otcerectilepills.com/>cialis online</a>  OK’

130 Ondcedick Ondcedick | E-mail | Web | 28. února 2018 v 21:43 | Reagovat

viagra soft
http://freeerectilepills.com/
brand viagra
<a href="http://freeerectilepills.com/#">viagra online</a> OK’

131 Kmlinduth Kmlinduth | E-mail | Web | 4. března 2018 v 14:53 | Reagovat

Hi All! <a href="http://setviagraeja.com/">viagra</a>
viagra prescription online
<a href="http://setviagraeja.com/">viagra</a> OK’

132 Rvuinduth Rvuinduth | E-mail | Web | 11. března 2018 v 19:17 | Reagovat

Hi All!
<a href="http://onlineviaqer.com/">viagra pills</a>
viagra pill splitter
<a href="http://onlineviaqer.com/">viagra</a> OK’

133 CanadianEmbap CanadianEmbap | E-mail | Web | Čtvrtek v 19:50 | Reagovat

What's up, all the time i used to check blog posts here early in the dawn, for the reason that i like to find out more and more.
drugstore online
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>canadian pharmacy uk delivery</a>
online pharmacy reviews <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">canadian cialis</a>

134 CanadaFuh CanadaFuh | E-mail | Web | Čtvrtek v 19:56 | Reagovat

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

us pharmacy no prior prescription
<a href=http://canadianpharmacycubarx.com/#>canadian discount pharmacies</a>
online canadian discount pharmacy
<a href="http://canadianpharmacycubarx.com/#">canadian pharmacies vipps</a>

135 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Pátek v 6:12 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>bisagra</a>
where to buy viagra  http://viagraskf.com/ viagra on line

136 Lelandliage Lelandliage | E-mail | Web | Pátek v 18:30 | Reagovat

Fine way of describing, and pleasant post to take facts on the topic of my presentation subject matter, which i am going to present in school.
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>Online Pharmacies</a>

137 CanadianEmbap CanadianEmbap | E-mail | Web | Pátek v 18:37 | Reagovat

hello there and thank you for your info – I've definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.
my canadian pharmacy
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>canadian pharmacy</a>
northwestpharmacy <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">canada pharmacy</a>

138 CanadaFuh CanadaFuh | E-mail | Web | Pátek v 18:56 | Reagovat

Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

canadian rx pharmacy online
<a href=http://canadianpharmacycubarx.com/#>canadian drug store</a>
prescription drug assistance
<a href="http://canadianpharmacycubarx.com/#">canadian drugstore</a>

139 Lelandliage Lelandliage | E-mail | Web | Pátek v 23:18 | Reagovat

I'd like to find out more? I'd care to find out some additional information.
<a href=http://canadianpharmaciesgo.com/>Canadian Online Pharmacies</a>

140 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Sobota v 11:58 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>pharmacy</a>
viagra for sale uk  http://viagraskf.com/ viagra ohne rezept aus deutschland

141 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Sobota v 15:56 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>Viagra</a>
viagra tablets  http://viagraskf.com/ viagra on line no prec

142 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Sobota v 17:29 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>sildenafil citrate</a>
where to buy viagra  http://viagraskf.com/ over the counter viagra

143 Lelandliage Lelandliage | E-mail | Web | Sobota v 19:46 | Reagovat

Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
<a href=http://viagraoblue.com/>viagra australia</a>

144 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Sobota v 19:52 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>pharmacy online</a>
viagra tablets  http://viagraskf.com/ sildenafil

145 Lelandliage Lelandliage | E-mail | Web | Sobota v 22:28 | Reagovat

Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of the best in its field. Terrific blog!
<a href=http://viagraoblue.com/>buy viagra online</a>

146 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 1:23 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra pills</a>
viagra samples  http://viagraskf.com/ viagra on line no prec

147 Lelandliage Lelandliage | E-mail | Web | Neděle v 1:28 | Reagovat

Hello to every body, it's my first pay a visit of this weblog; this webpage contains remarkable and really good stuff in support of readers.
<a href=http://viagraoblue.com/>how to take viagra for maximum effect</a>

148 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 1:30 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra on line</a>
Viagra  http://viagraskf.com/ potenzmittel

149 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 2:36 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>online viagra</a>
generic viagra  http://viagraskf.com/ viagra for women

150 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 3:35 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra for women</a>
sildenafil citrate 100mg  http://viagraskf.com/ viagra samples

151 Lelandliage Lelandliage | E-mail | Web | Neděle v 3:38 | Reagovat

Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Appreciate it!
<a href=http://viagraoblue.com/>over the counter viagra</a>

152 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 3:43 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>pharmacy online</a>
viagra for sale uk  http://viagraskf.com/ viagra ohne rezept auf rechnung

153 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 5:47 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra samples</a>
viagra in farmacia senza ricetta  http://viagraskf.com/ viagra online

154 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 6:10 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra coupons</a>
viagra on line  http://viagraskf.com/ buy viagra online

155 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 13:10 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>gra online</a>
generic viagra from amazon  http://viagraskf.com/ sildenafil citrate 100mg

156 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 14:19 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>canadian viagra</a>
viagra tablets  http://viagraskf.com/ viagra for women

157 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 18:48 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra prices</a>
what is viagra  http://viagraskf.com/ viagra for sale uk

158 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Neděle v 21:13 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra ohne rezept aus deutschland</a>
where to buy viagra  http://viagraskf.com/ viagra ohne rezept aus deutschland

159 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Pondělí v 16:20 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>potenzmittel</a>
bisagra  http://viagraskf.com/ viagra coupons

160 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Pondělí v 18:46 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra side effects</a>
where can i get viagra from  http://viagraskf.com/ generic viagra prices

161 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Pondělí v 20:49 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra on line no prec</a>
viagra pills  http://viagraskf.com/ pharmacy

162 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Pondělí v 21:42 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>cheap viagra</a>
sildenafil  http://viagraskf.com/ pharmacy

163 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Pondělí v 22:47 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>where to buy viagra</a>
pharmacy  http://viagraskf.com/ viagra pills

164 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Včera v 2:04 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra coupons</a>
viagra generic  http://viagraskf.com/ buy viagra online

165 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Včera v 2:46 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra coupon</a>
sildenafil citrate 100mg  http://viagraskf.com/ viagra coupon

166 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Včera v 6:22 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>virga</a>
viagra kaufen  http://viagraskf.com/ viagra for sale

167 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Včera v 18:02 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>buy viagra</a>
sildenafil  http://viagraskf.com/ pharmacy

168 MisaVeillerly MisaVeillerly | E-mail | Web | Dnes v 0:27 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>online viagra</a>
viagra coupon  http://viagraskf.com/ viagra for women

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama